logo polo shirts
Facebook Napiste nám Reference Kariéra Refereence koncernu

Napsali o nás

Plzeňský business kotel vol. 15: Péče o zákazníka

26. dubna 2016 proběhl další Plzeňský business kotel. Tématem byla péče o zákazníka a k tématu promluvili profesionálové z praxe: Iveta Churavá z Náš grunt U Lidušky,Jakub Kašparů z Lynt services s.r.o.Martin Kepka z Business Success CZ a první národní prezident JCI Czech Republic z agentes IT s.r.o. a Rubinion s.r.o. Vojtech Kacirek. 

Panelovou diskusí navigovala Jana Havlíčková, majitelka Dare2 a oblastní ředitelka Business for Breakfast Plzeň.


(Zdroj: https://www.facebook.com/plzenskybusinesskotel/posts/842885095823359)

 

b_666_444_16777215_00_images_plzesk_business_kotel_2016.jpg

 

Vojtěch Kačírek v časopisu EFektiv

Lednové vydání časopisu EFektiv, který je časopisem Ekonomické fakulty JU, bylo plné zajímavých rozhovorů. Jeden z rozhovorů byl veden i s jednatelem společnosti agentes IT s.r.o. Vojtěchem Kačírkem. Naše firma agentes IT s.r.o. již několik let úzce spolupracuje s Jihočeskou univerzitou, a to v rámci přednášek a projektu "Stínování manažerů", kterého se pravidelně každý semestr účastní ti nejlepší studenti z Ekonomické fakulty JU. Vojtěch Kačírek se rozpovídal o svém rozhodování na začátku podnikání a i o tom, jaká úskalí podnikání v IT oblasti může přinést.
"Schopnosti a kreativitu studentů EF JU hodnotím velice kladně. Zajímavé náměty ze strany studentů mne přiměly k revizi a zlepšení některých firemních procesů", pochvaloval si VK spolupráci s Kariérním centrem Ekonomické fakulty JU.

Celý rozhovor naleznete zde.

 b_150_0_16777215_00_images_VKA_rozhovor.jpg

Vojtěch Kačírek poskytnul rozhovor pro prestižní německý business časopis Aussenwirtschaft

Naprogramováno na úspěch

Technologie. Česká republika se v posledních letech stala vyhledávaným místem poskytovatelů informačních služeb. Stále více německých firem je s nimi sloučeno.

Hodně cestuje a každý kilometr v autě je pro něj dobré znamení. „Spolupracujeme s univerzitami, aby o nás věděla nová generace.“ říká Vojtěch Kačírek a tak často jezdí přes ČR a hledá talenty v oboru IT. Sídlo jeho softwarové společnosti agentes IT je v Českých Budějovicích na jihu Čech. Právě ale otevřel nové pobočky v Plzni a v Praze. „Chceme, aby odborníci mohli pracovat, tam kde žijí.“ říká Kačírek.

Pro 38-letého podnikatele s výraznými dlouhými černými vlasy jdou obchody výborně. Pracuje pro banky, pojišťovny, zákazníky z průmyslové oblasti a především pro středně velké podniky. „Máme veliký úspěch v získávání nových zakázek“, říká sebevědomě Kačírek. V současné době pro něj pracuje 20 specialistů, ale tato tendence stále stoupá.

Nábor zaměstnanců IT

Pro softwarového inženýra je to druhá kariéra. Jeho první začala již před více než 10 lety v Německu. Jako absolvent pracoval pro velkou IT společnost v Mnichově, kde přicházelo více a více odpovědnosti. Později, když jeho manželka čekala první dítě, se rozhodl vrátit zpět do ČR. A tak založil pro svého německého zaměstnavatele dceřinou společnost v ČR. Kačírek přivádí německému podniku nové zákazníky a zároveň přibírá nové IT specialisty.

Středoevropská země se stala vyhledávaným místem pro poskytovatele IT služeb. „Často to jsou firmy, které nabízí řešení firemním zákazníkům“, říká Vojtěch Kačírek. Jsou méně výrazné než Start-up scény v Kalifornii, přesto tvoří značný ekonomický sektor. Český statistický úřad eviduje téměř 8 000 firem v high-tech sektoru. Mezi nimi je okolo 50 podniků s více jak 250 zaměstnanci. ČR se také mísí v 3D-tisku. Největší 3D-scanner na území Evropy je ve společnosti 3D Gang v Praze.

Pro malou zemi, s 10 miliony obyvatel jakou je ČR, je to hrdá bilance. Podle údajů Německo-české obchodní a průmyslové komory mnoho německých společností profituje z boomu – malých poskytovatelů stejně jako gigantů v oboru jako např.: Datev a SAP.

„To, že jsme Silicon Valley východu, bych ještě neříkal“, říká s úsměvem Zdeněk Pilz. „Ale kdybych se podíval na oblast střední a východní Evropy, tak je v ČR koncentrace IT firem výrazně vyšší než v jiných státech. Máme zde mnoho britských a německých investorů, ale většina je Američanů.“ Zdeněk Pilz je místopředseda pražského sdružení pro informační technologie a telekomunikace a patří k průkopníkům v oboru. V posledních 20 letech zastával vedoucí pozice u téměř všech velkých korporací, které investují do ČR, mimo jiné IBM, Sun a Oracle.

V jeho sdružení je celkem 73 společností, které mají společně více jak 70 000 zaměstnanců a jejich obrat činní více než 8 miliard Euro. „Máme zde velmi dobré univerzity a jsou u nás velmi silně zastoupeny přírodní a technické vědy“, říká Zdeněk Pilz. Technické vysoké školy v Praze, Brně, Ostravě a Plzni jsou nejprestižnější v zemi, ze kterých vzejde ročně tisíce absolventů.

Právě pohled na univerzity ukazuje, že naše země může hrát v budoucnosti také důležitou roli v IT oblasti: 5,8 % studentů si zapsalo právě IT obor. V roce 2001 byl tento podíl 3,5%. Také v porovnání s průměrem EU je to velmi skvělá kvóta: 3,6 % činní podíl budoucích IT odborníků.

K základům IT boomu patří ale také legendární česká kreativita. „V mnohém se to nepřibližuje k socialismu, kdy byli lidé zvyklí, sami si vyrobit, co potřebovali“, říká Pilz. Po převratu se mnoho Čechů osvědčilo svou vynalézavostí. Tak vznikl první „porevoluční Start-up“, jak to nazývá Zdeněk Pilz. Mezi nimi byla programovací firma se 40 zaměstnanci, která byla na přelomu století odkoupena gigantem z oboru, společností Sun. Ta vybudovala společnost o 260 lidech – a především se starala, aby také jiné velké společnosti věnovali pozornost České republice.

To byl začátek rychlého přívalu investorů. Dnes se IBM řadí s přibližně 1 000 programátory k největším místním zaměstnavatelům v oboru. Některé další velké americké koncerny založily svoji vlastní pobočku v České republice v Evropě. Programátoři pracují především jako dodavatelé pro velké projekty. Nové operační systémy vznikají částečně v České republice, ale také softwary šité na míru pro firemní zákazníky, které nabízí Kačírek s Agentes IT.

Na začátku přitahovali investory především nízké mzdové náklady. Dnes už ale mzdová struktura nehraje žádnou roli. IT specialista vydělává průměrně 1 800 euro a tato částka stále stoupá. I když je to stále výrazně méně než u německých kolegů, stále je to více, než je český průměr.

Mnoho programátorů se s rolí dodavatele nespokojila. Působivý příklad je společnost Avast. Software pražského výrobce antivirového programu je nainstalován ve více než 200 milionech počítačů na celém světě. Avast je jedním z lídrů na trhu v oblasti bezpečnostního softwaru. To je úspěšný příběh, který začal ještě před revolucí. „V roce 1987 se v Československu počítačové programy dali sehnat pouze prostřednictvím softwarového pirátství, a jednou jsme dostali do rukou disketu s programem, který se choval opravdu zvláštně.“ vzpomíná Eduard Kučera na dobu zrození firmy.

V té době pracoval s jeho pozdějším společníkem Pavlem Baudišem v technickém zkušebním ústavu. „Disketa obsahovala virus Vienna 648 a program napadnul pevný disk.“ tak vysvětluje Kučera novinářům. Tito dva inženýři začali pracovat na protiopatřeních a krátce po převratu založili vlastní softwarovou společnost.

Z České republiky do světa

Z těchto počátků vznikl koncern s pobočkami v 5 zemích od Brazílie až po USA. V pražské centrále pracuje 350 zaměstnanců a software je k dispozici v několika jazycích.

Když jednatel společnosti agentes IT Vojtěch Kačírek odbočí z Prahy směrem na České Budějovice, jede po dálnici společně s tuctem kancelářských souborů. Na mnohých svítí loga mezinárodních softwarových společností. „Za deset, dvacet let budou v Čechách stále ještě dobří lidé, kterými jsou dnes. Ale jistě poroste segment domácích firem, které jdou opačnou cestou a získají západní trhy “ přemýšlí Kačírek. Stejně tak, jako průkopníkům s antivirem od Avastu se to již podařilo. Česko zažije více než jen pouhý krátkodobý rozkvět v oblasti IT, tím si je Kačírek zcela jistý.

b_300_413_16777215_00_images_Novinky_Napsali-o-nas_clanek1.pngb_300_413_16777215_00_images_Novinky_Napsali-o-nas_clanek2.pngb_300_413_16777215_00_images_Novinky_Napsali-o-nas_clanek3.png

 

 

 

Ekonomická fakulta podporuje podnikavost studentů z celé univerzity

Dnb_250_188_16777215_00_images_Novinky_Napsali-o-nas_investday3.pnge 21. listopadu proběhla na Jihočeské univerzitě ojedinělá soutěž pro studenty s názvem Invest Day, kterou organizovala Ekonomická fakulta. Vybraní studenti z celé univerzity představili reálným investorům své zajímavé podnikatelské nápady a utkali se o možnost získat skutečnou investici na svůj záměr a řadu dalších cen.

Od září letošního roku mohli studenti všech fakult přihlašovat své nápady do premiérového ročníku nové soutěže Invest Day, jejímž cílem byla podpora činorodosti a kreativity potenciálních mladých podnikatelů.

Předpokladem bylo přihlášení smysluplného podnikatelského záměru. Při jeho tvorbě zájemci aktivně využívali možnosti konzultací s odborníky z Ekonomické fakulty a dalších institucí na podporu podnikání. S pomocí této zpětné vazby se podařilo najít a vyřešit základní nedostatky projektů a pomoci soutěžícím najít správný směr ještě před tím, než se setkali se skutečnými investory.

Ze všech přihlášených projektů byly vybrány 4 nejlepší podnikatelské záměry, které byly představeny čtveřici skutečných investorů – Pavlu Strašákovi, vrcholovému manažerovi, který již roky působí jako investor a poradce začínajících podnikatelů, Romanu Šiserovi, řediteli a zakladateli České inovace, Vojtěchu Kačírkovi, spolumajiteli IT firmy s chutí investovat do nových projektů a Leoši Kubíčkovi, kouči, který pomáhá zvyšovat výkonnost firem.

Své projekty investorům představili Katsiaryna Tratsiak z Přírodovědecké fakulty s inovativní recepturou na koktejly, Matěj Zeman z Pedagogické fakulty s vlastním prototypem odpalovacího zařízení pro ohňostroje, Pavel Vosyka z Přírodovědecké fakulty s mobilní aplikací zaměřenou na studenty a Petr Braun ze Zemědělské fakulty s originální technologií na zpracování bioodpadu, která vychází z jeho vědeckých poznatků.

Po představení projektů a diskusi s investory byl jako vítězný záměr vyhodnocen nápad Matěje Zemana, který obdržel hlavní cenu – tablet. Více než reálné investice a hmotné ceny byla pro soutěžící důležitá zpětná vazba a navázání kontaktů s lidmi z podnikatelské praxe. „Dostala jsem rady, na jejichž základě jsem pochopila, že můj projekt není tak náročný, abych k jeho rozjezdu potřebovala větší investici,“ zhodnotila Katsiaryna Tratsiak.

„Myslím, že po odpalu pyrotechniky přímo v místnosti byl můj záměr přijat s velkým úžasem. Podle slov investorů se doposud s ničím takovým nesetkali,“ okomentoval svůj vítězný návrh Matěj Zeman.

Po úspěšném rozjezdu soutěže plánuje Ekonomická fakulta i další ročníky. Účastník soutěže Pavel Vosyka doporučil všem studentům se zajímavými nápady a podnikatelským duchem: „Jděte do toho, nic vás to nestojí,“ uzavřel svou účast v nové soutěži student Přírodovědecké fakulty.

Jihočeské podniky poskytují stáže studentům Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity

HELENA HALABICOVÁ, Jihočeská hospodářská komorab_300_350_16777215_00_images_O-nas_denik.jpg

Jižní Čechy Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity (EF JU) spustila v říjnu ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou nový projekt stáží, který nabízí aktivním studentům možnost zažít na vlastní kůži praxi v podnicích z Českobudějovicka.

Jde především o to, aby si studenti v oblastech, jakými jsou například marketing a obchod, logistika, personalistika, cestovní ruch nebo finance a ekonomika vyzkoušeli v daném podniku takové činnosti, na kterých si ověří své schopnosti. To jim zároveň pomůže ujasnit si, jakou práci by v budoucnu chtěli dělat.

„Odborná stáž je koncipována na minimální rozsah 160 hodin, optimální časový harmonogram stáže je na domluvě studenta se zástupcem podniku, například den dva týdně v průběhu jednoho semestru,“ říká Radim Dušek z Kariérního centra EF JU.

Jednotlivé podniky pak mají jedinečnou možnost otestovat si své potenciální pracovníky a případně s nimi navázat po skončení stáže další spolupráci.

To si pochvaluje společnost Agentes IT, jejíž spolumajitel Vojtěch Kačírek dává po dobrých zkušenostech příležitost stážistům z řad studentů fakulty již od minulého roku: „Velice mě překvapilo jejich nadšení, pečlivost a zodpovědnost. Chtějí vědět, jak vše funguje v praxi, mají vždy radost, když se dozví informace ze zákulisí řízení podniku. Hlásí se opravdu ti nejšikovnější, kteří mají zájem o svoji budoucí kariéru. Proto jsem se rozhodl nabídnout jim do budoucna spolupráci formou zkrácených úvazků. V současné době tedy u nás ve firmě můžete potkat hned tři studenty ekonomické fakulty.“

Nedostatek pracovních příležitostí pro mladé uchazeče o zaměstnání je problém nejen v jižních Čechách, ale v celé České republice. Většina firem nechce absolventy přijímat kvůli scházejícím praktickým zkušenostem.

Jihočeská hospodářská komora (JHK) tento neblahý trend vnímá a snaží se svými aktivitami napomáhat k jeho zmírnění. „Chceme mladým absolventům škol jejich první vstup na trh práce usnadnit a přispět tak k boji s rostoucí nezaměstnaností této skupiny. Jihočeská hospodářská komora vždy ráda podobné projekty podpoří,“ říká Dana Feferlová, zástupce ředitele úřadu JHK.

Kromě této aktivity realizuje Jihočeská hospodářská komora také svůj vlastní projekt s názvem Odborná praxe při vzdělávání, jehož cílem je podpořit střední školy v Jihočeském kraji se zaměřením na obory, které se potýkají s nedostatkem zájmu studentů, a pomoci jim navázat spolupráci se zaměstnavateli tak, aby u nich studenti mohli získat nejen kvalitní odbornou praxi, ale také nové kontakty a pracovní návyky.

Hospodářští junioři promluví o podnikání

b_196_263_16777215_00_images_tiskova-zprava-mf-dnes-upravena2.jpg

Podnikání na Českobudějovicku: svobodné a transparentní - minulost, současnost a budoucí perspektivy je název konference, která začne dnes v 16 hodin v Clarion Congress hotelu (bývalý Gomel) v Českých Budějovicích. Pořádají ji Hospodářští junioři Jihočeského kraje, což je sdružení mladých lidí v manažerských a vedoucích pozicích. Diskutovat se bude nad současností a budoucností podnikatelského prostředí s důrazem na Budějovicko a Jihočeský kraj.

 

Původní novinový článek si lze přečíst při kliknutí na náhled.

Mladí podnikatelé hledali cesty k férovému podnikání

Martin Jírovec, České Budějovice

Pojmenovat problémové oblasti podnikání na Českobudějovicku a hledat cesty, jak vytvářet podnikání svobodné, transparentní a nekorupční, si vytkla za cíl konference, kterou v minulých dnech pořádala organizace Hospodářští junioři (JCI) jižních Čech, která sdružuje mladé podnikatele.

Číst dál...