logo polo shirts
Facebook Napiste nám Reference Kariéra Refereence koncernu

Jihočeské podniky poskytují stáže studentům Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity

HELENA HALABICOVÁ, Jihočeská hospodářská komorab_300_350_16777215_00_images_O-nas_denik.jpg

Jižní Čechy Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity (EF JU) spustila v říjnu ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou nový projekt stáží, který nabízí aktivním studentům možnost zažít na vlastní kůži praxi v podnicích z Českobudějovicka.

Jde především o to, aby si studenti v oblastech, jakými jsou například marketing a obchod, logistika, personalistika, cestovní ruch nebo finance a ekonomika vyzkoušeli v daném podniku takové činnosti, na kterých si ověří své schopnosti. To jim zároveň pomůže ujasnit si, jakou práci by v budoucnu chtěli dělat.

„Odborná stáž je koncipována na minimální rozsah 160 hodin, optimální časový harmonogram stáže je na domluvě studenta se zástupcem podniku, například den dva týdně v průběhu jednoho semestru,“ říká Radim Dušek z Kariérního centra EF JU.

Jednotlivé podniky pak mají jedinečnou možnost otestovat si své potenciální pracovníky a případně s nimi navázat po skončení stáže další spolupráci.

To si pochvaluje společnost Agentes IT, jejíž spolumajitel Vojtěch Kačírek dává po dobrých zkušenostech příležitost stážistům z řad studentů fakulty již od minulého roku: „Velice mě překvapilo jejich nadšení, pečlivost a zodpovědnost. Chtějí vědět, jak vše funguje v praxi, mají vždy radost, když se dozví informace ze zákulisí řízení podniku. Hlásí se opravdu ti nejšikovnější, kteří mají zájem o svoji budoucí kariéru. Proto jsem se rozhodl nabídnout jim do budoucna spolupráci formou zkrácených úvazků. V současné době tedy u nás ve firmě můžete potkat hned tři studenty ekonomické fakulty.“

Nedostatek pracovních příležitostí pro mladé uchazeče o zaměstnání je problém nejen v jižních Čechách, ale v celé České republice. Většina firem nechce absolventy přijímat kvůli scházejícím praktickým zkušenostem.

Jihočeská hospodářská komora (JHK) tento neblahý trend vnímá a snaží se svými aktivitami napomáhat k jeho zmírnění. „Chceme mladým absolventům škol jejich první vstup na trh práce usnadnit a přispět tak k boji s rostoucí nezaměstnaností této skupiny. Jihočeská hospodářská komora vždy ráda podobné projekty podpoří,“ říká Dana Feferlová, zástupce ředitele úřadu JHK.

Kromě této aktivity realizuje Jihočeská hospodářská komora také svůj vlastní projekt s názvem Odborná praxe při vzdělávání, jehož cílem je podpořit střední školy v Jihočeském kraji se zaměřením na obory, které se potýkají s nedostatkem zájmu studentů, a pomoci jim navázat spolupráci se zaměstnavateli tak, aby u nich studenti mohli získat nejen kvalitní odbornou praxi, ale také nové kontakty a pracovní návyky.